Etykieta papierowa

czy foliowa?

Projektując opakowanie swojego produktu, stajemy przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniej etykiety. Musimy zastanowić się nad kilkoma aspektami:

– na jakie podłoże będziemy przyklejać etykietę;

– jakie rozmiary ma mieć nasza etykieta;

– w jakich warunkach będzie przechowywany nasz produkt;

– jakie informacje chcemy umieścić na naszej etykiecie;

– czy ma być transparentna, biała, czy może kolorowa?

Dzięki odpowiedziom na te pytania, możemy dobrać odpowiedni materiał, klej oraz rodzaj zadruku.

Wspomniany wcześniej materiał stanowi bardzo ważną rolę w doborze etykiety. Poniżej przedstawiamy różnice między papierem i folią, czyli dwoma najczęściej wykorzystywanymi surowcami w drukarniach etykiet.

Zarówno etykiety foliowe, jaki i papierowe cieszą się tak samo dużą popularnością. Etykiety foliowe stosujemy zawsze wtedy, gdy etykietowanie papierowe jest niewystarczające. Folia jest trwalsza, cieszy się dłuższą żywotnością niż papier. Dlatego przy wyborze materiału należy uwzględnić wszystkie parametry tych dwóch.

Etykiety papierowe przeznaczone są do zadruku termotransferowego. Oznacza to, że zadrukujemy je tylko przy użyciu  taśmy (kalki) termotransferowej i oczywiście odpowiedniej drukarki termotransferowej. Druk papierowy charakteryzuje się trwałością oraz odpornością na ścieranie. Można je łatwo przerwać, a nawet pisać po nich. Takie etykiety sprawdzą się w przypadku, gdy nie będą narażone na zmienne warunki atmosferyczne i na wilgoć.

Tam, gdzie niezbędne jest użycie wielu zmiennych lub różnych kodów kreskowych, stosuje się etykiety czyste papierowe. Wówczas zadrukowujemy je na odpowiedniej drukarce termotransferowej.

Etykiety foliowe zaś charakteryzują się bardzo dużą trwałością.  Pozwalają na super jakość i rozdzielczość druku. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych, zarówno niskich jak i wysokich temperatur oraz kwasów czy rozpuszczalników. Są również elastyczne i kurczliwe.

Etykiety foliowe stosowane są najczęściej w przemyśle chemicznym, w elektronice oraz na materiałach budowlanych. Coraz częściej drukowane są etykiety foliowe transparentne, które stosuje się w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Dzięki nim produkt wygląda nowocześnie i estetycznie. Dodatkowo przykuwa uwagę Klienta.

Etykiety foliowe wykonuje się z:

FOLII PE (FOLIA POLIETYLENOWA)

Folia PE jest elastyczna i kurczliwa. Dobrze dopasowuje się do kształtu podłoża. Charakteryzuje się wysoką trwałością.

FOLII PP (FOLIA POLIPROPYLENOWA)

Folia PP jest twarda i odporna na rozciąganie. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, rozciąganie czy rwanie. Świetnie sprawdzi się przy wysokich temperaturach.

FOLII TRANSPARENTNEJ

Folia transparentna jest przeźroczysta, cienka oraz gładka. Charakteryzuje się wysoką trwałością i wytrzymałością. Często jest tak delikatna, że sprawia wrażenie jakby była zadrukiem na opakowaniu.

W przypadku gdy, nie wiesz na jaki materiał się zdecydować lub masz jakieś pytania. Warto skontaktować się z naszym przedstawicielami handlowymi Efprinta. Oni poprowadzą Cię przez cały proces tworzenia Twojej IDEALNEJ etykiety. Zachęcamy do kontaktu.