Jak w prawidłowy sposób przygotować etykiety do druku?

Aby proces realizacji etykiet przebiegł bez problemów, konieczne jest dobre przygotowanie ich projektu. Jeśli spełnimy wymogi drukarni dotyczące przygotowania pliku do druku, wówczas unikniemy błędów, a cały proces przebiegnie sprawnie. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad:

Efprinta_blog

Format pliku

Plik powinien zostać przygotowany w formie wektorowej, takich jak JPG, TIFF, PDF itp. Najlepiej w programie COREL DRAW lub ADOBE ILUSTRATOR (nie należy przesyłać projektu w INDESIGN lub PHOTOSHOP). Dzięki temu Twój projekt nie będzie zmieniony.

Obszar wydruku

Zwróć uwagę podczas projektowania etykiety, aby zostawić sobie 1,5mm – 2mm marginesu od krawędzi.

Czcionki

Wszystkie czcionki powinny zostać zamienione na krzywe. Pomoże to uniknąć nieprawidłowego odczytania na różnych komputerach. Takich czcionek nie będzie można już edytować.

Bitmapy

Aby każdy szczegół na wydrukowanej etykiecie był dobrze widoczny, konieczna jest wysoka rozdzielczość (minimum to 300dpi).

Kolorystyka

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się przestrzeń barwna CMYK. Zaś dodatkowe kolory (PANTONE) wybieramy z PANTONE SOLID.

Przejścia tonalne (gradienty)

W przejściu tonalnym nie należy mieszać kolorystyki CMYK z PANTONE. Minimalna wartość koloru w przejściu powinna wynosić 3%. Unikamy przejść tonalnych, schodzących do 0%.

Linie oraz cienkie elementy graficzne

Małe i cienkie elementy powinny być złożone tylko z jednego koloru. Dzięki temu, będą wyraźne i widoczne. Minimalna grubość linii kreski nie powinna być mniejsza niż 0,12 mm, zaś w kontrze jednego koloru nie mniejsza niż 0,25 mm. W przypadku kontry w wielu składowych, grubość linii powinna być większa.

Tak przygotowany plik do druku pozwoli nam mieć pewność, że nasza etykieta będzie dokładnie taka, jaką chcieliśmy.